Моделі ЦНАП
- Тільки основний офіс ЦНАП або
- Основний офіс ЦНАП та (додатково вибрати один або кілька необхідних елементів):
- територіальні підрозділи та/або
- віддалені робочі місця адміністраторів, та/або включаючи пересувні ВРМ
- «мобільні ЦНАП» та/або
- роботу у форматі «виїзного адміністратора»
ЦНАП у громаді, що складається з одного населеного пункту
- одне місце (приміщення) ЦНАП, де надаються усі необхідні групи послуг;
- якщо населений пункт не є достатньо компактним, то може розглядатися питання створення територіального підрозділу (підрозділів) ЦНАП та/або віддаленого місця (місць) адміністраторів у межах цього населеного пункту.
ЦНАП у громаді, що складається з кількох населених пунктів
В адміністративному центрі громади функціонує основний офіс ЦНАП.
Як виняток, основний офіс ЦНАП може розташовуватися і в іншому населеному пункті, якщо:
- вже є пристосоване приміщення
- забезпечується ефективність і оперативність взаємодії з бек-офісом
- є належна транспортна доступність для мешканців громади.
На цьому етапі вже обов’язково потрібно планувати утворення територіальних підрозділів чи віддалених робочих місць адміністраторів (ВРМ).
З урахуванням критеріїв: кількості мешканців у таких населених пунктах, територіальної доступності і співмірності витрат на відкриття та утримання таких терпідрозділів та ВРМ.
Територіальний підрозділ ЦНАП
Це додатковий офіс ЦНАП, з не менше як 2-ми робочими місцями. Юридично це може бути статус окремого сектора або відділу ЦНАП, а для великих громад навіть управління (але не забуваємо про специфіку ЦНАП як «робочого органу»).
Рішення про утворення терпідрозділу приймає орган, що створив ЦНАП, тобто місцева рада. Режим роботи може, за потреби, відрізнятися від режиму роботи основного офісу ЦНАП. Але перелік адмінпослуг має бути максимально близьким до того, який в основному офісі.
Територіальні підрозділи ЦНАП в територіальній громаді / укрупненій громаді доцільно створювати в найбільших населених пунктах та облаштовувати там також робоче місце старости. При цьому, староста (в.о. старости) може працювати і як СНАП (суб’єкт надання адміністративних послуг), і може бути інтегрованим у ЦНАП, зокрема, як «адміністратор».
Віддалене робоче місце адміністратора (ВРМ)
- Це, як правило, стаціонарне робоче місце на території громади, де адміністратор працює постійно або працюють, змінюючись за графіком, різні адміністратори / працівники ЦНАП.
- В ідеалі, ВРМ бажано створювати у всіх колишніх сільських і селищних радах, що увійшли до складу укрупненої громади.
- ВРМ може бути обладнане в будь-яких пристосованих приміщеннях: адмінбудівлі колишніх місцевих рад, окремі кабінети у клубах, бібліотеках тощо.
- Рішення про створення ВРМ та режим його роботи також приймає орган, що створив ЦНАП. Режим роботи ВРМ може бути суттєво відмінним від режиму роботи ЦНАП (враховуючи попит на послуги). До роботи на ВРМ також можуть залучатися старости.
Єдине керівництво системою надання адмінпослуг у громаді
При розгалуженій мережі точок доступу до послуг важливо забезпечувати єдине керівництво. Аби гарантувати єдність вимог та підходів до надання послуг, їх якості. Також це дозволяє гнучко і ефективино використовувати ресурси ЦНАП, зокрема, людські (коли, наприклад, є потреби «підсилити» персоналом певний територіальний підрозділ чи ВРМ, або навіть просто вирішити питання тимчасово відсутніх працівників).
Зверніть увагу! У деяких громадах України і основний офіс ЦНАП, і його територіальні підрозділи практично однакові за кількістю робочих місць. Наприклад, у всіх терпідрозділах є по 2-3 робочих місця, оскільки і адміністративний центр територіальної громади, і центри старостинських округів – це практично однакові селища з чисельністю 2-3 тисячі мешканців.
Щоб розпочати проходження онлайн-курсу, будь ласка зареєструйтеся aбо увійдіть в особистий кабінет.