Послуги з державної реєстрації актів цивільного стану (далі – ДРАЦС) є одними з найважливіших для громадян і найактуальніших для інтеграції їх у ЦНАП.
Можливість комплексного надання адміністративних послуг за моделлю життєвих ситуацій суттєво залежить від наявності у ЦНАП саме цих послуг.
Які послуги в сфері ДРАЦС надаються?
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі – Закон про ДРАЦС) державна реєстрація актів цивільного стану є обов’язковою.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження (адміністративна послуга з державної реєстрації народження); шлюб; розірвання шлюбу; зміна імені; смерть; внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання. Такі відомості підлягають обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі – реєстр ДРАЦСГ).
У сфері ДРАЦС надаються і інші послуги, прирівняні згідно з ч. 3 ст. 3 Закону «Про адміністративні послуги» до адміністративних: повторна видача свідоцтв про ДРАЦС, надання витягів з реєстру ДРАЦСГ.
Суб’єкти надання послуг
- районні, районні у містах, міські (колишніх міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі – відділи ДРАЦС). Відділи ДРАЦС надають усі адміністративні та прирівняні до них послуги у цій сфері;
- виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім колишніх міст обласного значення) рад. Часто це не повноцінні виконавчі органи, а лише окремі уповноважені особи. Відповідно до закону вони мають обмежене коло повноважень у сфері ДРАЦС і можуть надавати лише три адміністративні послуги: з державної реєстрації народження, шлюбу, смерті. Відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження у сфері ДРАЦС віднесено до делегованих повноважень.
Є випадки, коли на одній території – міста чи селища «старого» райцентру – можуть бути два суб’єкти надання адмінпослуг з державної реєстрації народження, шлюбу, смерті – відділ ДРАЦС та виконавчий орган/уповноважена посадова особа органу місцевого самоврядування (далі – ОМС). Здійснення ОМС самостійно повноважень у сфері ДРАЦС особливо актуально після створення ОТГ /укрупненої тергромади та/або утворення ЦНАП ОМС як інтегрованого офісу надання послуг.
Щоб розпочати проходження онлайн-курсу, будь ласка зареєструйтеся aбо увійдіть в особистий кабінет.