Застосовується в ОМС, які самостійно здійснюють повноваження у сфері ДРАЦС і утворили ЦНАП.

Для сільських громад, а також селищ та колишніх міст районного значення, які не є адміністративними центрами «старих» та нинішніх районів і де відсутні відділи ДРАЦС, цей процес досить простий. Додаткові узгоджені рішення з територіальними органами Мін’юсту не потрібні.

ОМС визначає посадову особу на проведення ДРАЦС на території відповідної громади та фізично розміщує її робоче місце у ЦНАП, поклавши на цю посадову особу ще й функції/повноваження адміністратора ЦНАП. 

У сільських і селищних та міських (колишніх міст районного значення) радах на проведення ДРАЦС уповноважували, як правило, секретарів місцевих рад та/або їх виконкомів, хоча закон такої вимоги не встановлює. Ця «традиція» і сьогодні стримує окремі ОМС від прийняття інших рішень. В ОТГ/укрупнених громадах створюються більш чисельні та спроможні виконавчі органи.

Отже, можна уповноважити для надання послуг ДРАЦС інших фахівців, зокрема зі штату ЦНАП. Важливо, щоб вони мали належну кваліфікацію для якісного виконання цих повноважень та надання послуг мешканцям. Це також підтверджено в листі Мін’юсту від 30.04.2020 № 19855/10510-33-20/8.4.2 

ОМС має внести послуги ДРАЦС до переліку послуг, що надаються в ЦНАП, та з урахуванням типових інформаційних карток розробити і власним рішенням затвердити інформаційні картки, а також технологічні картки на ці послуги. 

Важливо!

ОМС в «старих» та нинішніх райцентрах (де наразі є тільки відділ ДРАЦС Мінюсту) також можуть використовувати можливості Закону про ДРАЦС, згідно з яким виконавчі органи селищних та міських рад (крім колишніх міст обласного значення) можуть здійснювати повноваження у сфері ДРАЦС самостійно. 

Це актуально нині саме для ОМС в «старих» та нинішніх райцентрах, де переважно продовжують роботу відділи ДРАЦС і при цьому утворені ОТГ/укрупнені тергромади з певною кількістю старостинських округів та/або власний ЦНАП. 

І саме такий спосіб інтеграції послуг з державної реєстрації народження, шлюбу, смерті у ЦНАП райцентрів суттєво кращий від передбаченого наказом Мін’юсту від 29.08.2019 № 2825/5, оскільки ці послуги можуть бути надані відвідувачу невідкладно за один візит у ЦНАП (чи його ВРМ у старостинському окрузі).

Стосовно інтеграції до ЦНАП ОМС ширшого переліку послуг ДРАЦС (додатково до реєстрації народження, шлюбу, смерті, якщо у цьому є потреба) очевидно може бути використаний механізм узгодженого рішення відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523 (зі змінами) та наказу Мін’юсту від 29.08.2019 № 2825/5 за аналогією з колишніми містами обласного значення.

ЦНАП ОМС тоді зможе здійснювати прийом заяв на інші послуги у сфері ДРАЦС, які не є невідкладними (заяви розглядатимуться відділом ДРАЦС). 

Щоб розпочати проходження онлайн-курсу, будь ласка зареєструйтеся aбо увійдіть в особистий кабінет.