Акти цивільного стану – це події та дії, які нерозривно пов’язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків.

Державна реєстрація таких подій важлива для охорони особистих немайнових і майнових прав громадян, оскільки з цими подіями законодавець пов’язує виникнення, зміну або припинення низки найважливіших правових обов’язків. Метою державної реєстрації є встановлення безперечного доказу існування таких прав та обов’язків. Тобто для громадянина, акт цивільного стану є первинним документом для позначення своїх прав.

Державній реєстрації відповідно до Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть.

В Україні органами державної реєстрації актів цивільного стану є:

  • центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану;
  • відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь юстиції Міністерства юстиції України (після ліквідації територіальних управлінь юстиції);
  • виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України.

За заявами громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про запровадження реалізації пілотного проекту щодо державної реєстрації шлюбу» від 13 липня 2016 р. № 502-р, Наказу Міністерства юстиції України від 22.07.2016 №2247/5 «Про реалізацію пілотного проекту щодо державної реєстрації шлюбу» в Україні з’явився новий сервіс у сфері державної реєстрації актів цивільного стану – державна реєстрація шлюбу у скорочені терміни, або «шлюб за добу». 

Якщо  реєстрація шлюбу у скорочені строки відбувається у приміщенні ЦНАП, це дає можливість надавати послуги за моделлю «життєва ситуація», оскільки одночасно можна подати документи для оформлення паспорта громадянина України  у формі ID-картки у зв’язку зі зміною прізвища, а при отриманні ID-картки – змінити реєстрацію місця проживання, отримати довідку про підтвердження місця реєстрації, подати документи на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною прізвища, тощо.

Щоб розпочати проходження онлайн-курсу, будь ласка зареєструйтеся aбо увійдіть в особистий кабінет.